S-400 dla Iraku: czy Amerykanie mogą przeszkodzić w zakupie?

Reklama

sob., 01/18/2020 - 19:05 -- koscielniakk

Możliwe nabycie przez Irak systemów rakiet przeciwlotniczych S-400 może sprowokować sankcje USA, oświadczył pierwszy zastępca asystenta sekretarza stanu ds. Bliskiego Wschodu Joey Hood.

„Radzimy naszym partnerom, aby nie dokonywali takich zakupów” – powiedział.

Amerykanie nie mogą przeszkodzić

„Stosunki między Irakiem a Stanami Zjednoczonymi pogorszyły się po zabójstwie Kasema Sulejmaniego. Amerykanie przeprowadzili operację na terytorium Iraku, za co Irak zażądał wycofania amerykańskich wojsk. W odpowiedzi Trump zażądał zapłaty za obecność amerykańskich wojsk i bazę, którą zbudowali” – poinformował rosyjski politolog, ekspert wojskowy Iwan Konowałow.

„Dzisiejsze wydarzenia związane z zakupem systemów S-400 tylko pogarszają sytuację. Jeśli Amerykanie spróbują udaremnić ten zakup, zamykając irackie konta w dolarach, to pewnie się to nie uda. Irak może przejść na rozliczenia w walutach krajowych, jak to już dzieje się w Indiach, Chinach, przygotowywane jest w Turcji. Oni (Amerykanie – red.) mogą próbować zwiększyć presję na Irak, ale wtedy na pewno będą musieli wycofać swoje wojska z Iraku” – uważa ekspert.

„Jeśli Amerykanie opuszczą Irak, to podsumują, że ich wtargnięcie w 2003 roku było daremne. Że ich żołnierze ginęli na próżno, wszystko to działo się przez tyle lat na marne” – zaznaczył.

 
Sami Irakijczycy wciąż myślą

Z kolei iracki ekspert strategiczny Wasiq al-Hashimi powiedział, że Irakijczycy muszą rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, ponieważ kwestia zakupu broni jest bardzo skomplikowana i ściśle związana z polityką.

Jeśli amerykańskie wojska opuszczą kraj, pojawią się problemy z amerykańskimi samolotami F-16, ponieważ umowa ze stroną rosyjską nie została zawarta. Dla każdego kraju najlepiej jest kupować broń z różnych krajów, aby uniknąć w przyszłości nacisków – zaznaczył.

„W Iraku jest duża armia, ale kwestia dostaw i zakupów nie została jeszcze rozwiązana. Na przykład obsługa Sił Powietrznych jest dużą i ważną kwestią, która wpływa na dzisiejsze decyzje” – powiedział Wasiq al-Hashimi.

„Iracki rząd jest pod presją strony amerykańskiej, dlatego w odpowiedzi Bagdad zawiera liczne umowy z Chinami, wznawia rozmowy o zakupie S-300 i S-400 ze stroną rosyjską. Oczywiście takie kwestie wymagają licznych negocjacji, uzgodnień i czasu” – podsumował ekspert.

Autor: 
-------------
Źródło: 

Sputniknews

Dział: 

Reklama