Strzelnica w powiecie. Miliony dla samorządów

Reklama

czw., 11/28/2019 - 06:05 -- zzz

Ponad 14 mln zł to wartość dofinansowania przez MON budowy i remontów strzelnic przez samorządy. Zaświadczenia potwierdzające otrzymanie dotacji wręczył w środę minister obrony Mariusz Błaszczak.

 

Dotacje otrzymało 10 jednostek samorządu terytorialnego, które wzięły udział w konkursie w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Program ma pobudzać zainteresowanie i pasję do strzelectwa sportowego u dzieci, młodzieży i dorosłych, także pod kątem służby w wojskach operacyjnych, WOT i rezerwie.

Modernizacja i budowa strzelnic to - jak powiedział szef MON - „ważny program, program, oczekiwany przez społeczeństwo”. - Celem jest zapewnienie Polakom możliwości doskonalenia umiejętności strzeleckich, jeżeli chodzi i sport, ale przede wszystkim chodzi o zdolności proobronne. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie, studenci, ci wszyscy, którzy są zrzeszeni w organizacjach proobronnych, i rezerwiści, mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności - mówił Błaszczak na spotkaniu w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia.

Przypomniał, że celem, jaki sobie założył, jest liczebne zwiększenie armii, czemu służy kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

- Te strzelnice będą służyły wzmacnianiu, rozbudowie umiejętności naszych żołnierzy i tych wszystkich, którzy, mam nadzieję, czy to wstąpią do Wojska Polskiego, czy też będą przeszkoleni, żeby w sytuacji kryzysowej zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo - powiedział.

Starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski, gdzie samorząd otrzymał dofinansowanie na strzelnicę z sześcioma stanowiskami i dwiema osiami strzeleckimi, zapewnił, że „obiekty dobrze będą służyć stałym treningom umiejętności strzeleckich”.

-Te inwestycje dobrze przysłużą się nie tylko Polsce lokalnej, ale i całej Polski - powiedział. Podkreślił, że obiekt w Przysusze jest ulokowany w pobliżu zespołu szkół ponadpodstawowych.

Jak powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, samorządy otrzymały łącznie ponad 14 mln zł, dofinansowanie na strzelnice wynosi - zależnie od długości osi strzeleckiej - do 1,5 lub do 2 mln zł.

Dofinansowanie z MON nie może przekraczać 80 proc. wartości inwestycji, pozostała część musi pochodzić ze środków własnych samorządu. Wiceminister zaznaczył, że po ukończeniu remontu lub budowy samorządy mogą wyłonić operatora obiektu.

- Będziemy się starali - taki też był postulat samorządów - żeby konkursy ogłaszać w okolicach września, tak żeby samorządy miały czas na przygotowanie dokumentacji i by z rozpoczęciem sezonu budowlanego - na przełomie lutego i marca - inwestycje mogły ruszyć - powiedział Skurkiewicz. Wyjaśnił, że chodzi o to, by zmieścić się z finansowaniem przedsięwzięcia w roku budżetowym.

Dodał, że dotacje są wręczane po raz pierwszym, bo choć była to kolejna edycja konkursu, samorządy „nie wyrażały szczególnej woli, by podpisywać umowy i porozumienia”. - Dlatego zmodyfikowaliśmy program tak, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządów - dodał.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia/plportal.pl

Reklama