Polska nie kupi fregat od Australii

Reklama

pt., 08/17/2018 - 21:53 -- koscielniakk

Premier w ostatniej chwili zablokował kontrakt promowany przez szefa MON i prezydenta. Według źródeł Onetu w ścisłym otoczeniu szefa rządu, Polska nie kupi starych australijskich fregat. Kłopot w tym, że Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak są już w drodze do Australii. 

 

 

Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w Australii i Nowej Zelandii ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami oraz podpisanie licznych umów bilateralnych - tak informował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wraz z prezydentem Andrzejem Dudą do Australii pojechała także delegacja MON z szefem resortu Mariuszem Błaszczakiem na czele. - Zakładamy, że efektem rozmów będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które wzmocnią polską Marynarkę Wojenną - mówił szef gabinetu prezydenta.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział, że jednym z "kluczowych wymiarów" wizyty prezydenta w Australii będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym - jak podkreślił - rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide.

Zdaniem Solocha, ich pozyskanie wzmocniłoby potencjał polskiej Marynarki Wojennej. - Pozyskanie zdolności do prowadzenia skutecznej obrony powietrznej, co umożliwiają australijskie okręty, w praktyce przeniesie polską Marynarkę do zupełnie innej ligi - podkreślił szef BBN.

Tymczasem już wczoraj pojawiły się doniesienia, że Polska fregat nie zakupi. Jako pierwszy tę informację podał Piotr Zaremba z "Polska The Times". Dziś nasze źródła w ścisłym otoczeniu premiera potwierdzają - Mateusz Morawiecki w ostatniej chwili zablokował zakup. Nasze źródło wskazuje, że australijskie fregaty są przestarzałe, nie spełniają wymagań i są nieprzystosowane do potrzeb polskich sił zbrojnych.

 

Koszt zakupu i dostosowania fregat to ok. 2 mld złotych, a roczny budżet na modernizacje Marynarki Wojennej to 800 mln zł. Co więcej, z racji na swój wiek, za dziesięć lat fregaty i tak musiałby być szykowane do opuszczenia bandery.

 

 

 

 

Autor: 
---------------------
Źródło: 

Onet

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama