Trump: Stany Zjednoczone wyślą 1000 żołnierzy do Polski w nowej transakcji

Reklama

ndz., 06/16/2019 - 22:40 -- koscielniakk

Stany Zjednoczone rozmieszczą 1000 żołnierzy w Polsce, powiedział prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Trump powiedział, że siły zostaną zabrane z amerykańskiego kontyngentu w Niemczech i będą obejmować drony, oraz inny sprzęt wojskowy. Jednak nie udało mu się zaangażować w stałą bazę USA w kraju. Warszawa wyda 2 mld dolarów na budowę jednej bazy. Może nazywać się ona Fort Trump, tak prezydent Duda zażartował podczas wizyty w Białym Domu w środę. Prezydent Trump powiedział, że Ameryka jest „bardzo zainteresowana” tą ideą, ale niechętnie zobowiązała się do stałego obiektu – jest to coś, co prawdopodobnie skłoniłoby Rosję do odpowiedzi. „Nie mówię o trwałości czy nietrwałości” - powiedział dziennikarzom, dodając, że podstawa „z pewnością byłaby oświadczeniem”. Wizyta Dudy - druga w niecały rok – zawierała obchody 20. rocznicy członkostwa Polski w NATO oraz 30. rocznicę upadku komunizmu w tym kraju.

Przemawiając do dziennikarzy, Duda podziękował Trumpowi za „skrajną życzliwość wobec Polski i doskonałe zrozumienie polskich spraw”. W minionym roku rząd warszawski lobbował Amerykanów, aby utworzyli stałą bazę wojskową w Polsce, która pomieści dywizję (kilka tysięcy) wojsk amerykańskich. Pomysł został szybko nazwany „Fort Trump”. Ale były problemy. Kto by zapłacił? Warszawa oferowała do 2 mld dolarów, ale obejmowałoby to tylko początkowe utworzenie bazy. Skąd pochodzą żołnierze? Przeniesienie ich zapasów z USA byłoby bardzo kosztowne; przesunięcie niektórych z Niemiec lub Włoch może uszkodzić spójność sojuszu. Przede wszystkim stała baza może naruszać porozumienie z 1997 r. Między NATO a Rosją.

Rotacyjne oddziały pomogą rozwinąć polską infrastrukturę wojskową, aby w przyszłości móc otrzymać o wiele większą liczbę żołnierzy. Po opuszczeniu Waszyngtonu polski prezydent ma odwiedzić Teksas, Nevadę i Kalifornię, aby porozmawiać o energii i technologii. Na co zgodziły się USA i Polska? Obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację potwierdzającą współpracę krajów w obronie. Porozumienie zawiera postanowienia dotyczące zapewnienia przez Polskę „podstaw i infrastruktury dla 1000 amerykańskich żołnierzy”, którzy będą tymczasowo stacjonowali na zasadzie rotacji.

Rozmawiając z BBC, urzędnik Departamentu Obrony USA nie był w stanie potwierdzić, ilu pracowników zostanie wysłanych do Polski na mocy nowej umowy. Około 5000 żołnierzy już zmienia się w Polsce i poza nią. Jest to część porozumienia NATO z 2016 r., zawartego w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Moskwę z Ukrainy w 2014 r. W odrębnej umowie Polska zamówiła 32 myśliwce F-35, które są produkowane w USA przez Lockheed Martin. Na krótko przed konferencją prasową, w ramach nietypowego pokazu, dwa samoloty F-35 przeleciały nad Białym Domem. Trump okrzyknął je „największymi na świecie myśliwcami - najbardziej zaawansowanymi samolotami”.

Autor: 
Izabela Szkatuła
Źródło: 

BBC

Dział: 

Reklama