TURCJA NIE KUPI AMERYKAŃSKICH RAKIET. ROSYJSKIE TAŃSZE I ZAPEWNIAJĄ TRANSFER TECHNOLOGII

Reklama

wt., 03/05/2019 - 10:38 -- zzz

Władze Turcji odrzuciły ofertę USA szybkiego dostarczenia wyrzutni Patriot w zamian za rezygnację z zakupu wyrzutni rosyjskiej produkcji S-400.

„Turcja odrzuciła propozycję USA dostarczenia jednego systemu obrony powietrznej Patriot przed końcem 2019 pod warunkiem porzucenia przez Ankarę umowy z Rosją” – poinformowała w piątek agencja Bloomberg powołując się na dwóch wysokich tureckich urzędników.

Zwalczaj propagandę.

Według agencji, administracja Trumpa złożyła Turkom ofertę szybkiego dostarczenia wyrzutni wraz z pociskami przed 15 lutego. Jednocześnie jednak Amerykanie ponieśli cenę w stosunku do pierwotnej oferty. W dodatku, jak twierdzą anonimowi urzędnicy cytowani przez Bloomberg, nowa oferta nie zakładała ani pożyczki dla Turków, ani transferu technologii, a na tym władzom w Ankarze zależało najbardziej. Turcy odrzucili propozycję i negocjacje utknęły. Bloomberg cytuje też anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu, który uznał, że strona turecka szuka tylko wymówki dla zerwania rozmów. Nie ukrywa przy tym, że Waszyngton miał na celu odwieść Turków od nabycia rosyjskich zestawów rakietowych S-400.

 

Bloomberg twierdzi, że pierwsza dostawa rosyjskich systemów rakietowych dotrze do Turcji już w lipcu bieżącego roku. Rosja obiecała Ankarze transfer technologii i współudział w produkcji. Turcja jest państwem NATO jednakże w ostatnim okresie coraz bardziej skonfliktowanym z Amerykanami.

Autor: 
zzz
Źródło: 

kresy

Reklama