Wojsko kupi pociski zakłócające dla Krabów

Reklama

śr., 09/27/2017 - 22:32 -- zzz

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny, którego celem jest uzyskanie doradztwa związanego z pozyskaniem amunicji kalibru 155 mm z pociskami zakłócającymi. Będzie ona przeznaczona do użycia przez gąsienicowe haubice samobieżne Krab, a w przyszłości również lżejsze, kołowe haubice Kryl.

 

Doradztwo ma polegać na ocenie parametrów i charakterystyk posiadanych przez oferowany sprzęt wojskowy, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia, oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania oraz wstępne oszacowanie potrzeb czasowych pozyskania amunicji z pociskami zakłócającymi. Dialog techniczny ma odbyć się między 1 grudnia 2017, a 28 marca 2018, może on ulec wydłużeniu.

Zainteresowanie wojska pozyskaniem amunicji tego typu należy traktować jako odpowiedź na szerokie użycie przez Rosję środków walki radioelektronicznej w konfliktach w Gruzji, na Ukrainie czy w Syrii. Wprowadzenie artylerii kalibru 155 mm do Sił Zbrojnych RP otwiera przed nimi nowe możliwości. Nie może dziwić, że armia poszukuje nowych, niekonwencjonalnych sposobów wykorzystania tego środka ogniowego.

Jest to kolejny już typ specjalnej amunicji której poszukuje IU, sześć podmiotów zgłosiło się do dialogu technicznego na amunicję kalibru 155 mm naprowadzająca się na źródła promieniowania elektromagnetycznego (potencjalnie mogą nimi być zarówno radiolokatory jak również systemy zagłuszania czy nawet węzły łączności). 

Strategiczny Przegląd Obronny rekomenduje koncentrację rozwoju Sił Zbrojnych RP m.in. na środkach artyleryjskich dalekiego zasięgu. Wprowadzenie specjalnych środków rażenia kal. 155 mm wraz z połączonym systemem walki pozwoli na natychmiastową odpowiedź na wszelkie wykryte przy użyciu różnych środków (rozpoznanie bezpośrednie, samoloty bezzałogowe, środki techniczne) zagrożenia. Nawet te najbardziej nietypowe. 

Zgłoszenia do omawianego dialogu technicznego przyjmowane będą do 16 października bieżącego roku.

 

 

 

Autor: 
Paweł Malicki/Image Credit: Jacek Rodecki
Źródło: 

defence25

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama