Niemcy nie sprzedadzą Litwie transporterów opancerzonych

Reklama

sob., 12/24/2016 - 11:55 -- zzz

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel wstrzymuje z powodów politycznych sprzedaż transporterów opancerzonych Litwie.

Umowa na dostawę transporterów opancerzonych GTK Boxer 8x8 dla Litwy została podpisana w tym roku i opiewała na sumę 390 mln euro.

Oficjalna wersja to gra na zwłokę ze strony ministra z obawy wzrostu wartości sprzedaży broni i sprzętu wojskowego w roku wyborów do Bundestagu, co mogłoby jemu i jego partii zaszkodzić. Wchodząc trzy lata temu do koalicyjnego rządu Angeli Merkel, socjaldemokraci zapowiadali ograniczenie eksportu niemieckiej broni. Rzeczywistą przyczyną odmowy sprzedaży Litwie uzbrojenia wojskowego mogą być naciski Rosji. Ministerstwo gospodarki Niemiec odmówiło ustosunkowania się do zarzutów.

Odmowa dostarczenia transporterów przez Niemcy, jest szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Polska produkuje Rosomaki, które uważane są za najlepsze transportery opancerzone na świecie.

Litwa i kraje bałtyckie, to najsłabsze kraje NATO. Żaden z tych krajów nie posiada nawet jednego czołgu, czy też samolotu bojowego. Uzbrojenie krajów bałtyckich ogranicza się wyłącznie do broni lekkiej, logistyki, kilku śmigłowców ratowniczych oraz starych transporterów opancerzonych z demobilu NATO.

Polska (Mesko SA) jak dotąd zawarła z Litwą zaledwie jeden kontrakt na dostawę zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu typu GROM. Kontrakt wart był dla polskiej firmy około 140 mln złotych, a dostawa rakiet Litwie potrwa do 2021 roku.

To jedyne tego typu zestawy wyprodukowane w Polsce i sprawdzone na wojnie. Podczas walk w Gruzji w 2008 roku, z 12 wystrzelonych pocisków, dziewięć trafiło w rosyjskie samoloty i śmigłowce.

Wcześniej powstała Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych LitwyPolski i Ukrainy.  Według specjalistów wojskowych  powstanie wspólnej brygady winno być uwarunkowane zakupem  polskiego uzbrojenia zgodnie z zasadą, że partnerstwo zobowiązuje.

PL PORTAL PL

Z.B.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama