Polska przekaże 900 tys. sztuk amunicji dla Republiki Czadu

Reklama

pt., 12/14/2018 - 22:39 -- zzz

Polska przekazała nieodpłatną donację dla Sił Zbrojnych Republiki Czadu: ponad 900 tys. sztuk amunicji - informuje resort obrony. Była ona możliwa dzięki decyzji Rady Ministrów z sierpnia 2017 r., a jej przekazanie – zapowiedziane w lutym br. przez premiera Mateusza Morawieckiego - realizowało Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z MSZ.

 

​​

 

Delegacja międzyresortowa pod współprzewodnictwem wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego oraz podsekretarza stanu w MSZ Macieja Langa została przyjęta w N'dżamenie przez prezydenta Czadu Idrissa Déby'ego Itno. Delegacja przeprowadziła również konsultacje polityczne w ministerstwach obrony i spraw zagranicznych Czadu.

W obszarze wojskowym wiceminister MON Tomasz Szatkowski zaproponował stronie czadyjskiej zapoz‎nanie się z ofertą polskich uczelni wojskowych, jak również wskazał obszary potencjalnej współpracy wojskowo-technicznej i przemysłowej. Ponadto zaprosił stronę czadyjską do udziału w kolejnej edycji MSPO w Kielcach. Wiceminister podkreślił także znaczenie sił zbrojnych Czadu w misjach mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa i pokoju na kontynencie afrykańskim. W ramach zaangażowania Polski we wsparcie zdolności czadyjskich sił zbrojnych wyraził gotowość do zorganizowania eksperckich szkoleń z zakresu przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym (C-IED) w ramach tzw. MTT - Mobile Training Teams. 

Siły zbrojne Czadu wchodzą w skład tzw. Połączonych Sił G5 Sahel, razem z wojskami Nigru, Mali, Burkina Faso i Mauretanii. Główne zadanie tych sił to walka z terroryzmem, zwalczanie przestępczości zorganizowanej i ochrona granic. 

Sahel to jeden z najbiedniejszych regionów świata, w którym nakładają się na siebie problemy polityczne, ekonomiczne i społeczne. Region dotknięty jest zmianami klimatycznymi, które powodują stopniowe pustynnienie, sprzyjają klęsce głodu i niskiemu poziomowi rozwoju. Konflikty zbrojne oraz działalność islamistycznych ugrupowań terrorystycznych doprowadziły do klęski humanitarnej, a także spowodowały kryzys migracyjny na nieznaną wcześniej skalę. Powołanie Połączonych Sił G5 Sahel daje nadzieję na uzyskanie w tym regionie względnej stabilizacji. Celem państw wspierających G5 Sahel, w tym Polski, jest osiągnięcie poprawy warunków bezpieczeństwa, co w konsekwencji umożliwić ma bardziej zrównoważony rozwój.

Komunikat MON

​​

 

Przekazanie amunicji przez Polskę na rzecz Czadu, a tym samym na rzecz Połączonych Sił G5 Sahel, było jednym z szeregu działań podjętych przez Polskę w ostatnich latach, którego celem było zapobieganie "źródłowym przyczynom migracji" - w tym przypadku terroryzmowi oraz przestępczości transgranicznej.

Autor: 
zzz
Źródło: 

defence24.pl

Reklama