Potrzeba rąk do pracy, wszyscy pytają: gdzie jest Obrona Terytorialna? Właśnie poznaliśmy odpowiedź

Reklama

pon., 08/21/2017 - 14:43 -- koscielniakk

W związku z tragicznymi skutkami nawałnic w Polsce podnoszą się głosy zdziwienia: gdzie jest sławna Obrona Terytorialna, której zadaniem jest m.in. "realizacja przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego". Zadaliśmy to pytanie rzecznikowi WOT. I dostaliśmy dość zaskakującą odpowiedź.

Czy i jakie działania podjęły Brygady Obrony Terytorialnej w związku z tragicznymi skutkami nawałnic? Czy zostały zaangażowane do pomocy poszkodowanym, usuwania szkód? Jeśli nie, dlaczego? Te trzy pytania zadałem rzecznikowi Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Markowi Pietrzakowi. Odpowiedział, choć nie wprost.

Jak potwierdził, "misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności". "Nasze jednostki są gotowe do realizacji zadań z zakresu reagowania kryzysowego w województwach, w których się rozwijamy. WOT będzie wspierał w takich działaniach siły im dedykowane (podległe MSWiA) na ich wniosek" – zaznaczył.

Oznacza to najpewniej, że Obrona Terytorialna nie bierze udziału w pracach. Kluczowy wydaje się też fragment o "województwach, w których się rozwijamy". Bo rzecznik WOT przyznaje, że w woj. pomorskim, tak dotkniętym żywiołem, nie ma struktur. 

"Formowanie struktur w Województwie Pomorskim i 6 kolejnych województwach rozpocznie się jeszcze w tym roku. Cieszymy się, że coraz lepiej rozumie się konieczność powołania WOT. Żałujemy, że ta refleksja przychodzi w takim kontekście" – podkreślił.

Autor: 
Michał Gąsior
Źródło: 

NaTemat.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama