Rosyjska armia dostała nowe „kałasznikowy"

Reklama

ndz., 02/10/2019 - 13:29 -- zzz

"Kałasznikow" rozpoczął seryjne dostawy najnowszego AK-12 dla rosyjskiej armii - przekazała służba prasowa koncernu. Wcześniej media donosiły, że Ministerstwo Obrony odebrało opracowane przez koncern „Kałasznikow" karabiny AK-12 i AK-15, które uzbroją żołnierza przyszłości „Ratnik".

„Dwudziestego grudnia koncern „Kałasznikow" rozładował pierwszą partię AK-12 w ilości 2500 egzemplarzy dla Ministerstwa Obrony Rosji. To pierwszy zamawiający, któremu koncern „Kałasznikow" dostarczył najnowsze karabiny" — głosi komunikat prasowy.

​​

 

Wcześniej pojawiła się informacja, że Ministerstwo Obrony odebrało karabiny AK-12 i AK-15 opracowane przez koncern „Kałasznikow" z myślą o uzbrojeniu żołnierza przyszłości „Ratnik".

 

Komplet „Ratnik" (ekwipunek bojowy żołnierza drugiej generacji) jest połączeniem nowoczesnej broni strzeleckiej, skutecznych systemów obrony, środków wywiadu i łączności — około dziesięciu rozmaitych podsystemów.

Do 2020 roku w komplet mają zostać wyposażeni wszyscy wojskowi Wojsk Lądowych.

 

„Broń wykonana jest na bazie automatu AK-103 na naboje 7,62х51 mm z elementami i komponentami karabinu AK-12. Aktualnie trwają przygotowania do wstępnych testów broni” - powiedzieli projektanci.

Pojemność magazynka nowego automatu to 20 sztuk amunicji, masa broni z pustym magazynkiem - 4,3 kg, długość całkowita 880-940 mm. W AK-308 wykorzystano celownik dioptryczny i składaną regulowaną kolbę; na broń można też założyć bagnet.

Nabój 7,62х51 mm to standardowa amunicja karabinowa krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego.

Autor: 
zzz
Źródło: 

spotnikpolska/plportal.pl

video: 

Reklama