POLONIZACJA PRZEMYSŁU OBRONNEGO? PIS WYBRAŁ IZRAELSKI RADAR

Reklama

sob., 04/25/2020 - 17:13 -- zzz

Rozpoczynają się prace nad przeciwlotniczym systemem rakietowo-artyleryjskim (PSR-A) najkrótszego zasięgu Pilica, które są ostatnim krokiem poprzedzającym rozpoczęcie dostaw tych systemów do jednostek. W testach wykorzystano izraelski radar ELM-2106NG.

W listopadzie 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. na dostarczenie 6 baterii PSR-A Pilica o wartości blisko 635 mln zł.

- Po wprowadzeniu zaleceń będziemy gotowi do badań zdawczo-odbiorczych, a co ważniejsze do realizacji dostaw jeszcze w tym roku - zapewniał po kwietniowych poligonowych testach działania całego zintegrowanego systemu Pilica, Hubert Stępniewicz z zarządu PGZ.

System ten, to dziecko Zakładów Mechanicznych Tarnów SA, które są jego integratorem oraz PCO SA i PIT-Radwar SA. Każda bateria składa się 6 jednostek ogniowych, czyli systemów artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2SP Jodek z dwoma sprzężonymi armatkami 23 mm oraz dwoma wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych Grom o zasięgu do 5 km, które w przyszłości mają zastąpić nowocześniejsze Pioruny.

Stanowisko kierowania i dowodzenia baterią Pilica miało korzystać z danych radiolokacyjnych przekazywanych przez stację radiolokacyjną wstępnego wykrywania Soła. Potem mówiono o wykorzystaniu stacji radiolokacyjnej Bystra.

Teraz dowiadujemy się, że na wyposażeniu baterii Pilica znajdzie się nie polski, ale izraelski system SRL-97, w skład którego wchodzi sensor radarowy ELM-2106NG.

Pilica z izraelskim radarem

- System rakietowo-artyleryjski Pilica to potwierdzenie gotowości polskiego przemysłu obronnego do integracji skomplikowanych systemów uzbrojenia - mówił po zakończeniu prób Adam Lesiński, z zarządu PGZ SA. - W związku z wybraną przez zamawiającego konfiguracją jeden z elementów, sensor radiolokacyjny, będzie dostarczany przez podmiot zagraniczny, a następnie integrowany z systemem.

Badania podczas ostatniego sprawdzianu systemu na  poligonie w Ustce prowadzono w konfiguracji: stanowisko dowodzenia, dwie jednostki ogniowe. Po raz pierwszy wykorzystano w systemie stację radiolokacyjną SRL-97.

Bystra, fot. PIT-Radwar

Bystra, fot. PIT-Radwar

To musi dziwić, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych deklaracji o wykorzystaniu na potrzeby baterii Pilica stacji radiolokacyjnych Soła i Bystra, których producentem jest PIT-Radwar.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

wnp

Reklama