Obrona terytorialna wypróbuje najnowszy automat Łucznika MSBS

Reklama

wt., 05/09/2017 - 08:11 -- zzz

Kilkadziesiąt pierwszych karabinów automatycznych MSBS przetestują żołnierze WOT z Podkarpacia. Udane próby mogą otworzyć przed Fabryką Broni w Radomiu drzwi do wielkich kontraktów - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Dla producentów modułowego systemubroni strzeleckiej - radomskiego Łucznika, który dzięki rekordowym zamówieniom na wywodzące się z konstrukcji kałasznikowa karabinki Beryl (MON tylko w 2016 r. zakontraktowało 29 tys. sztuk broni za 175 mln zł) ma prawdziwe żniwa - MSBS to kolejna ogromna biznesowa szansa. Najnowsze polskie karabinki MSBS przeszły w fabryce etap badań wstępnych i czekają na skierowanie broni na próby kwalifikacyjne, a potem do seryjnej produkcji - podaje "RZ".

Zaakceptowanie broni przez wojsko mogłoby przyśpieszyć decyzję o zamówieniach krajowych i eksportowych sięgających tysięcy sztuki wielkoseryjnej produkcji modułowych karabinków w Radomiu.

 

"Rzeczpospolita" przypomina, że już na początku tego roku pisała, że nowa automatyczna broń polskiej konstrukcji trafi najpierw do jednostki obrony terytorialnej. W lutym, a potem w marcu podczas spotkania z prezesami zbrojeniówki zapowiedział to szef MON Antoni Macierewicz. Pod koniec kwietnia o możliwość sprawdzenia przydatności bojowej nowej broni strzeleckiej wystąpiło do MON dowództwo WOT - czytamy w artykule.

MSBS-5,56 MM MODUŁOWY SYSTEM BRONI STRZELECKIEJ

PROJEKT BADAWCZO-ROZWOJOWY

Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS – 5,56 mm to nowoczesny system posiadający nowatorskie w skali światowej rozwiązania w dziedzinie broni modułowej.

Całkowicie polska konstrukcja. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych:

  • Karabinka podstawowego z granatnikiem
  • Subkarabinka
  • Karabinka o podwyższonej celności
  • Karabinka maszynowego

Modułowa budowa pozwalająca na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła. Szybka modyfikacja broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. Wysoka ergonomia i pełne dostosowanie dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.

Dane techniczne:

Amunicja:
5.56 x 45 mm NATO

Prędkość wylotowa:
V0= 890 m/s

Energia wylotowa:
1 600J

Zasada działania:
odprowadzenie gazów przez boczny otwór w lufie

Rodzaj ognia:
pojedynczy, ciągły

Szybkostrzelność teoretyczna:
700÷900 strz./min.

Zasięg:
~500 m

WYMIARY:
 

Długość z kolbą wysuniętą/złożoną:
wersja klasyczna – 900/843 mm

 
wersja bezkolbowa – 675 mm

Długość lufy:
406 mm

Liczba i skok bruzd w lufie:
6 / 178mm

Przyrządy celownicze:
mechaniczne i optoelektroniczne przyłączane do szyny Picatinny

MASA:
 

Masa broni bez magazynka:
wersja klasyczna – 3650 g

 
wersja bull-pup – 3750 g

Pojemność magazynka:
30, 60 naboi

 

Projekt Rozwojowy nr O ROB 0034 03 001, realizowany przez Wojskową Akademię Techniczną i Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o., dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków na naukę w latach 2012 – 2016.

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Interia/ŁucznikRadm/PL PORTAL PL

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama