Kraba wyposażą w pociski przeciwradiolokacyjne

Reklama

Wojska Rakietowe i Artylerii mogą już wkrótce stać się posiadaczem nowoczesnej amunicji przeznaczonej do samonaprowadzania na źródła promieniowania elektromagnetycznego. Haubice Krab i przyszłe Kryl będą mogły za jej pomocą niszczyć systemy elektroniczne przeciwnika, będące źródłem emisji elektromagnetycznych.

Inspektorat Uzbrojenia (IU) zamieścił informację o chęci przeprowadzenia dialogu technicznego związanego z pozyskaniem wiedzy na temat 155 mm amunicji z pociskami samonaprowadzającymi się na źródła promieniowania elektromagnetycznego. Ma to na celu właściwe przygotowanie wymagań taktyczno-technicznych oraz zarekomendowanie sposobu pozyskania tej ważnej z punktu widzenia naszych Sił Zbrojnych amunicji.

Ma ona wspierać prowadzenie walki radioelektronicznej (WRE), poprzez niszczenie źródeł emisji elektromagnetycznych. W podobny sposób działają na przykład pociski przeciwradiolokacyjne powietrze-ziemia (IU prowadzi analizy z myślą o pozyskaniu ich dla polskich F-16).

Sam dialog techniczny dotyczył będzie m.in. oceny parametrów i charakterystyk posiadanych przez potencjalnych Wykonawców produktów, uwarunkowań związanych z ich przyszłą eksploatacją, systemem niezbędnego szkolenia czy warunkami dostaw.

Ma on trwać od 5 października 2017 do 28 lutego 2018 roku. Zainteresowane podmioty mają czas do 18 sierpnia na zgłoszenie się do udziału w nim oraz dostarczenie wymaganej dokumentacji. IU zastrzega sobie możliwość zmiany planowanego terminu w przypadku gdy cele określone w dialogu technicznym nie zostaną osiągnięte.

Narastający w ostatnim czasie problem pozyskania nowoczesnej amunicji precyzyjnej był już i tak długo odkładany w czasie wobec stopniowego przyjmowania do eksploatacji w Wojskach Rakietowych i Artylerii nowych systemów uzbrojenia takich jak Krab, Rakczy Langusta.

Obecna, kolejna próba rozpoczęcia procesu pozyskania nowej amunicji precyzyjnej jest słuszna, choć jednocześnie nadal nie zakupiono amunicji programowalnej czy przeznaczonej do zwalczania broni pancernej. Niewątpliwie na taki stan rzeczy wpłynęły m.in. wysokie koszty pozyskania tych ostatnich oraz duże braki w systemach przeznaczonych do prowadzenia nowoczesnej WRE występujące w SZ RP.

Z drugiej strony pozytywnie należy oceniać zmianę tendencji występującej do niedawna w MON. Prowadzona procedura sygnalizuje chęć wykorzystania nowoczesnego systemu walki jakim jest 155 mm haubica Krab w szerszym spektrum zdań dedykowanych różnym rodzajom wojsk.

Autor: 
---
Źródło: 

defence24.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama