Polska Grupa Zbrojeniowa przejmuje Stocznię Marynarki Wojennej

Reklama

W poniedziałek 29 maja 2017 roku w czasie wizyty w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, sekretarz stanu w MON - Bartosz Kownacki wspólnie z sekretarzem stanu w KPRM - Maciejem Małeckim ogłosił podpisanie umowy przedwstępnej nabycia Stoczni MW przez PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. na warunkach wynegocjowanych we wcześniejszych etapach procesu sprzedaży przedsiębiorstwa.

Etap ten zamyka wielomiesięczny proces negocjacji umowy i pozwala rozpocząć audyt stoczni w celu określenia faktycznego stanu spółki.

Faktyczne przejęcie własności przedsiębiorstwa oraz jego wydanie należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółce PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. nastąpi po spełnieniu warunków określonych w umowie, co, jak Strony zakładają, może nastąpić po upływie około trzech miesięcy.

Wiceminister obrony narodowej, Bartosz Kownacki podczas konferencji prasowej w Gdyni przypomniał, że jednym z założeń rządu Beaty Szydło było, aby przemysł stoczniowy i zamówienia z polskiej armii, były jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Przyznał, że „jednym z największych problemów była Stocznia Marynarki Wojennej (SMW), która (…) przez ostatnie kilkanaście lat swego potencjału nie wykorzystywała”. Wyjaśnił, że polski przemysł stoczniowy jest skonsolidowany w oparciu o Polską Grupę Zbrojeniową (należą do niej stocznia Nauta w Gdyni i Gryfia ze Szczecina - PAP).

„Brakowało w tym portfolio SMW (…) a jej potencjał jest niezbędny dla polskich sił zbrojnych” - tłumaczył.

Powiedział, że zakup „to jest pierwszy, najłatwiejszy krok, drugim - restrukturyzacja tej stoczni, włączenie do PGZ i trzeci krok - realizacja zamówień, które w najbliższych latach do tych stoczni będą kierowane”.

Prezes PGZ Stoczni Wojennej, Konrad Konefał poinformował podczas konferencji, że po podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup stoczni “od dziś rozpoczyna się procedura przewidziana w ustawie o portach i przystaniach morskich zmierzająca do tego, aby PGZ stała się właścicielem SMW”. Przewiduje, że umowa ostateczna może być podpisana "po wakacjach".

***

W dniu 29 grudnia 2016 roku została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa oraz Polską Grupą Zbrojeniową SA dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego PGZ SA w związku z realizacja projektu zwiększającego potencjał produkcyjny i remontowy spółek z Grupy PGZ w zakresie specjalistycznych okrętów i innych uradzeń wojskowych. W dniu 09 lutego 2017 roku, w wyniku rozstrzygniętego przetargu, Syndyk podpisała umowę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej.

Utworzona w maju 1922 roku Stocznia MW (jako Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej) od 2011 roku znajduje się w stanie upadłości obejmującą likwidację majątku upadłego. Na dzień dzisiejszy stocznia zatrudnia ponad 600 osób i realizuje m.in. budowę okrętu patrolowego typu Ślązak oraz szereg remontów okrętów Marynarki Wojennej.

Nabycie stoczni przez krajowy podmiot przemysłowy wchodzący w skład Grupy PGZ zapewni konsolidację zdolności do budowy jednostek pływających oraz przyczyni się do budowy silnego ośrodka stoczniowego, co zapewni zdolność do zabezpieczenia potrzeb modernizacyjnych i remontowych Sił Zbrojnych RP.

GotoweSpolki.pl

Autor: 
Fot. Paweł Marcinko/KFP
Źródło: 

PAP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama